Tüm Sporlarda En Çok Kupa Kazanan Takımlar

Her spor dalında büyüklüğe ulaşmış bir takım başarılarıyla hatırlanır. Tek kriter bu olmasa da rakibinizi yenerek şampiyonluk kazanmak en önemlisi. Örneğin Real Madrid, dünyanın en iyi futbol kulübü olarak kabul edilir. Bunun en büyük nedenlerinden biri de UEFA Şampiyonlar Ligi’ni kazanan takım olması. Bu makale futbol, basketbol ve voleybolun en iyi takımlarına ve farklı liglerdeki başarılarına odaklanacak. FIFA Dünya Kupası, FIVB Kadınlar Kulüpler Dünya Şampiyonası ve FIVB Kadınlar Kulüpler Dünya Şampiyonası’ndan en iyi takımları derledik.

FIFA Dünya Kupası

Listemiz Dünya Kupası’nı en çok kazananlarla başlıyor. 2002 yılında Dünya Kupası’nı kazanan ülke olan Brezilya, Türkiye’deki futbolseverler tarafından Dünya Kupası’nı en çok kazanan ülke olarak hatırlanacak. Brezilya ilk Dünya Kupasını 1958’de kazandı. Ayrıca iki ikincilik ve üç üçüncülük elde etti. Ronaldinho, Ronaldo, Alex de Souza ve Roberto Carlos’un evi olan Brezilya, 2014’te Brezilya’yı dördüncü sırada bitirdi.

UEFA Şampiyonlar Ligi

UEFA Şampiyonlar Ligi’ni kazanmanın en büyük sevincini yaşayan takımdan bahsedelim. Real Madrid, 13 UEFA Şampiyonası kazanan takımdır. Real Madrid, futbol tarihinin en büyük takımlarından biridir ve 13 UEFA Şampiyonası kazanmıştır. Real Madrid, son 6 yılda 4 kez UEFA Kupası’nı kazanmayı başardı. 2010’lu yıllarda en çok kupa kazanan takımlar listesine adını altın harflerle yazdırmıştır.

Süper Lig

Süper Lig, Türkiye’nin en büyük futbol ligi. Galatasaray, Türkiye’de 22 şampiyonluk kazanarak en çok kupa kazanan takım oldu. Galatasaray, 2014-2015 sezonunda Süper Lig’in dördüncü yıldızını birincilikle kazandı. 2017-2018 ve 2018-2019’da birincilikleri kazanmaya devam ettiler. Galatasaray, yurtiçindeki başarılarının yanı sıra yurtdışında da birçok başarıya imza attı. Örnek verecek olursak, UEFA Kupası’nı tek maç kaybetmeden kazanan tek Türk takımı olmak…

NBA

Basketbol, ​​futboldan sonra en çok kupa kazanan takımlar listemizde ikinci sırada yer alıyor. Boston Celtics, NBA’de en çok şampiyonluk kazanan takım. Oyuncularına 17 kez şampiyonluk yüzüğü takma fırsatı verdiler. Son yıllarda onlar için kötü bir yıl olan Celtics’in son NBA şampiyonluğu 2008’de geldi. NBA Finallerinde Los Angeles Lakers’ı 39 sayı farkla mağlup eden Boston Celtics, gelmiş geçmiş en büyük NBA takımlarından biri olarak kabul ediliyor.

EuroLeague

Türkiye’deki basketbolseverler, düzenli olarak EuroLeague’de oynayan Anadolu Efes veya Fenerbahçe gibi erkek basketbol takımlarına büyük ilgi gösteriyor. Burası Avrupa basketbol ligi. Real Madrid, EuroLeague’de 10 şampiyonluk kazandı. Son şampiyonluğunu 2017-2018’de bir önceki sezonun şampiyonu Fenerbahçe Doğuş’u 85-80’lik skorla mağlup ederek kazanan Real Madrid, ertesi sezonu üçüncü takım olarak tamamladı. Pandemi nedeniyle iptal edilen EuroLeague 2019-2020 sezonunu birinci bitiren takım Anadolu Efes de anılmaya değer.

Basketbol Süper Ligi

EuroLeague bittiğine göre, Türkiye’nin en başarılı basketbol takımını öğrenmenin zamanı geldi. Anadolu Efes, ING Basketbol Süper Ligi’nin son şampiyonu. Ayrıca kupayı 14 kez daha kazandılar. Ligde 10 yıl üst üste şampiyonluk elde edemeyen takım, 2009’dan bu yana 2019’da Basketbol Süper Ligi şampiyonluğunu elde etti. Anadolu Efes ligde birinciliklerinin yanı sıra 12 kez de ikincilik elde etti.

FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası

1991’de Brezilya’da başlayan şampiyonada Vakıfbank İstanbul, Eczacıbaşı ve Vakıfbank İstanbul en başarılı isimler oldu. Şampiyonada en başarılı ülke Türk takımlarının başarısıyla Türkiye oldu. Ülkemiz 12 kez ilk 3’e girerken, Türk takımları 6 altın, 2 gümüş ve 4 bronz madalya getirdi. Vakıfbank İstanbul, 2013, 2017 ve 2018’de Brezilya takımlarını yenerek en fazla Şampiyonluğu elde etti.

CEV Kadın Şampiyonlar Ligi

Dinamo Moskova, Avrupa’nın en başarılı voleybol takımlarından biridir. Ligin başladığı yıl olan 1960’tan 1977’ye kadar takım 11 CEV Kupası kazandı. 1960-1977 yılları arasında 11 kez 11 CEV kupası kazanan Dinamo Moskova ligin en başarılı takımı oldu. Vakıfbank İstanbul en çok lig kupası kazanan Türk takımı oldu. 2010’lu yıllardaki başarısı lig tarihine geçti. Vakıfbank 2010’lu yıllarda dört şampiyonluk kazandı.

Türkiye Bayanlar Voleybol Ligi

Eczacıbaşı, 2016’dan beri bilinen Sultanlar Ligi’nin zirvesinde yer alıyor. Eczacıbaşı, 2012-2016 yılları arasında 16 şampiyonluk kazandı. Eczacıbaşı’nın şampiyonluk kazanamaması, başarısız olduğu anlamına gelmez. AXA Insurance Champions Cup gibi ulusal turnuvalarda ve FIVB Kadınlar Kulüpler Dünya Şampiyonası gibi uluslararası turnuvalarda çok sayıda şampiyonluk kazandı. Vakıfbank, 11 şampiyonlukla Sultanlar Ligi’nde en başarılı ikinci takım konumunda.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version