Aletli Pilates Faydaları Nelerdir?

Enstrümantal pilates özellikle vücut sağlığı için faydalıdır. Aletli pilates, reformer pilates olarak da adlandırılır ve reformer olarak bilinen bir alet kullanır. Aletli pilatesin faydaları saymakla bitmez.

Aletli Pilates Nedir?

Aletli pilates, kasları çalıştıran çeşitli hareketleri içerir. Reformer gibi bir aletle yapılır. Aletli pilates, vücudu sıkılaştırırken esnekliği ve duruşu geliştirir.

Çok çeşitli hastalıkların önlenmesinde etkilidir. Omurilik bozuklukları, stres sorunları ve kalp rahatsızlıkları gibi rahatsızlıkları önleyebilir. Pilates yaparken çeşitli aletler kullanabilirsiniz. Reformer, Cadillac, Chair ve Barrel kullanılabilecek araçlardan bazılarıdır.

Aletli Pilates Ne İşe Yarar?

Vücudun tüm kaslarını çalıştıran bir spordur. Ayrıca duruş ve esnekliği geliştirmeye yardımcı olur. Güçlü bir kas sistemi oluşturur. İstenirse belirli bir kas grubuna odaklanmak mümkündür.

Ekipmanlı pilates, kilo vermek isteyenler için iyi bir seçenektir. Aletli pilates metabolizmayı hızlandırabilir ve vücuttaki yağ miktarını azaltabilir. Dengeli bir diyet ve düzenli bir antrenman programı, biraz kilo vermek isteyen birine yardımcı olabilir. Kalori açığını korumak ve düzenli egzersiz yapmak çok önemlidir.

Pilates bacakları, karnı ve beli inceltebilir. Düzenli olarak yapıldığında gözle görülür şekilde incelmiş bir vücut göreceksiniz. Bunun nedeni pilatesin kaslarınızı çalıştırması ve yağ yakımını artırmasıdır. Ekipmanlı pilates, vücudunuzu sıkılaştırmanın yanı sıra kilo vermenize de yardımcı olabilir.

Pilatesin faydaları:

 • Omurga sağlığında etkilidir. – Aletli pilates omurga sağlığı için faydalıdır. Omurga ağrısını azaltabilir ve omurga bozukluklarını düzeltebilir. Omurga rahatsızlığı olan kişiler doktorlarına danışarak aletli pilates yaparak bu rahatsızlıklarını büyük ölçüde giderebilirler.
 • Vücut görünümünü iyileştirir. – Aletli pilates ile vücut güzelliği artırılabilir. Hareketler kasları güçlendirir ve sıkılaştırır. Aletli pilates ile vücut sıkılaştırılır.
 • Stres seviyesini düzeltir. – Aletli pilates, kişinin nefes almasını rahatlatır ve düzenleyerek stres düzeyini azaltır.
 • Kişinin vücut esnekliği artar. – Aletli pilates ile kasların kapasitesi arttırılır. Kaslar güçlenir ve hareketlilik artar. Enstrümantal pilateste yapılan hareketler ile kişinin esnekliği geliştirilir.
 • Vücut bozuklukları düzelir. – Aletli pilates kamburluk gibi sorunları düzeltebilir. Aletli pilates, kişinin daha dik durabilmesi için sırt kaslarının güçlenmesine yardımcı olur.
 • Çalışmayan kasları çalıştırır. – Aletli pilates, ulaşılması zor kas gruplarına ulaşmak ve onları çalıştırmak için harika bir yoldur. Bu sayede çalışmayan kaslar güçlendirilip çalıştırılabilir.
 • Metabolizmayı hızlandırır. – Aletli pilates metabolizmayı ve yağ yakımını artırır. Bu da yakılan kalori miktarını artırır. Pilates kilo vermenize yardımcı olabilir.
 • İncelmeyi sağlar. – Aletli pilates belirli alanlarda zayıflamanıza yardımcı olabilir. Bu özellikle karın ve bacak bölgesinde geçerlidir.

Aletli Pilates Hangi Aletler ile Yapılır?

Aletli pilates yapılırken kullanılan aletler, kasların çalıştırılmasına yardım eden aletlerdir. Aletli pilates, kişinin vücut sağlığını olumlu etkileyen bir spordur. 

Aletli pilates yaparken kullanılabilecek aletler şu şekildedir:

 • Reformer Aleti – aletli pilates egzersizleri sırasında en çok kullanılan alettir. Hareketler uzanarak, oturarak ya da ayakta her pozisyonda yapılabilir. Ulaşılamayan kaslara ulaşmakta çok etkilidir. 
 • Cadillac – diğer pilates aletlerini kullanırken zorlanan kişilerin tercih ettiği bir aletli pilates ekipmanıdır. Cadillac üzerinde yapılmak istenen hareketlerin yoğunluğu ayarlanabilmektedir. 
 • Chair – aletli pilates ekipmanıdır. Tüm kasları güçlendirecek hareketleri yapmaya imkan sağlar. 
 • Barrel – chair aletine benzerdir. Omurga duruşunun düzeltilmesini sağlar. Çeşitli kasları çalıştırır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir