Futsal Nedir, Nasıl Oynanır, Kuralları Nelerdir?

Futsal Uruguay’dan dünyanın her köşesine yayıldı. Salon futbolu, mini futbol ve hatta Brezilya futbolu olarak da bilinir. Sporun kuralları futboldan farklıdır. Kendine has kuralları ve oyun tarzı olan spor için takımlar oluşturulur. Sonra savaş başlar. Gollerin boyutu ve sahaların türü tamamen farklıdır. Arazi için seçilen erkek ayakkabıları, kramponlardan farklı olacaktır.

Erkek spor kıyafetleri de oyuna uygun olmalıdır. Ülkemizdeki yeni keşifler olan futsal hakkında daha fazla bilgi edinmek, nasıl oynanır ve ne giyilir öğrenmek için bilgilerimizi takip edebilirsiniz.

Futsal Nedir?

Futbola benzeyen bu oyun aslında basketbol sahası büyüklüğündeki sahalarda oynanmaktadır. Futsal bu bağlamda hentbol ve basketbolun karışımı olarak tanımlanabilir. Salon ve açık hava maçları seyirciler için heyecan verici. Kaleci dahil beş kişilik takımların mücadelesinde en fazla yedek oyuncu sayısı yedidir.

Futsal aslında ne anlama geliyor? İsim, İspanyolca/Portekizce futbol/futebol kelimesinin ilk heceleri ile Fransızca/İspanyolca salie/sala kelimelerinin son hecelerinin birleşiminden gelir. Dünyada ulusal futsal takımlarına sahip birçok ülke var. Ülkemiz 15 yılı aşkın süredir gelişen bir milli futbol takımına sahiptir.

Futsal Tarihçesi

İlk futsal oyunu, takvimler 1930’u okuduğunda Güney Amerika’nın Uruguay kentinde oynandı. Beş kişilik bir takımla oynanan ilk maçın ardından geçen yıllar içinde futsalın kuralları değişti. Güney Amerika Kupası, oyunun en zorlu maçlarının oynandığı yerdir. Kurallar 1965’ten beri uluslararası kabul görmüştür.

Brezilya, futsalda en başarılı olan ülkedir. Brezilya, salon futbolunda onlarca yıldır liderdir. 1989’da FIFA, sporu çatısı altına aldı. Aynı yıl Hong Kong ve Hollanda’da oynandı. Brezilya bu oyunlarda yarışmayı kazandı.

Futboldaki başarılarıyla tanınan Pele, Zico, Bebeto gibi sporcuların futsal yetenekleriyle de dikkat çektiğini unutmayın. Bu oyun Amerika’dan Avrupa’ya kadar birçok ülkede popülerdir ve kendi hayran kitlesine sahiptir. Burada da takipçisi var. Sevindirici haber ise son yıllarda ünlülerin hayranlığıyla daha da popüler hale gelen sporlar, gelecekte de gençler tarafından tercih edilmeye devam edecek.

Futsal Kuralları Nelerdir?

Futsalın kuralları futboldan farklıdır. Kuralları biliyorsanız salon futbolu rakiplerinize ayak uydurabilirsiniz:

 • Mini futbol sahası 38 ila 42 metre arasındadır. Oyun alanı 18 ila 25 metre genişliğindedir.
 • Futsal kaleleri en az 2m yüksekliğinde ve 3m genişliğinde olmalıdır.
 • Sadece iki oyuncu kalırsa maç askıya alınır.
 • Erkekler veya kadınlar için spor giyim benzersiz olmalıdır. Sporcular forma, tozluk ve şort giyerler. Kalecilerin eşofman giymesine izin verilir.
 • Erkek ve bayan ayakkabıları spor salonu için tüm sporcular tarafından tercih edilmektedir.
 • Oyunlar toplam 40 dakika oynanır. Her yarışma 20 dakikalık iki yarıdan oluşur.
 • Top bittiğinde hakemler saati durdurur. Top tavana çarptığında veya diğer durumlarda oyunlar taş atar.
 • Sporcuların giydiği forma sayısı 1 ile 15 arasında değişmektedir.
 • Maç yönetiminde dört görevli yer alır. Maçtaki en güçlü hakem birinci hakemdir.
 • Bir oyuncu sahayı terk ettiğinde oyuna geri dönmez. Sahaya yeni bir sporcu girecek.
 • Serbest vuruş kullanılırken rakip takım toptan en az 5 metre uzakta olmalıdır.
 • Sporcu ayrıca 4 saniye içinde topa vurmalıdır. Süre sınırını aşarsa vuruş diğer takıma verilir.
 • Oyuncular topu oyuna sokma pozisyonu alır.
 • Taç atışları golle sonuçlanamaz.

Futsal Nasıl Oynanır?

Kura atışı, futsal başlangıcında oyunu başlatacak olan hedefi ve takımı belirler. Her devre başında kaleler değiştirilir ve ilk kurayı kazanan takım ikinci devrede topa vurur. Her maçın başında ve sonunda, her golden sonra ve gerekirse uzatmalarda başlama vuruşları olduğunu bilerek futsal öğrenmelisiniz. Başlama vuruşu golle sonuçlanamaz. Bu vuruş sırasında oyuncular kendi yarı sahalarında olmalı ve rakip topun 3 metreden fazla uzağında olmamalıdır. Hakem başlama vuruşunu işaret edecektir. Oyun bu vuruşla başlar. Vuruşu yapan oyuncu, topa ikinci veya üçüncü kez dokunma hakkına sahiptir, ancak bu yalnızca başka bir oyuncu topa dokunduktan sonra gerçekleşir. Top dokunursa, diğer takım için bir endirekt vuruştur.

Top kale direklerinin arasından geçtiğinde gol atabilirsiniz. Topun hücum oyuncularının ellerine veya kollarına temas etmemesi önemlidir. Eşit sayıda gol olması durumunda, en çok gol atan takım kazanır. Bir turnuvada beraberlik varsa uzatma veya penaltı atışları ile çözülebilir.

Salon futbolu kurallarında diğer oyunlarda olduğu gibi fauller ve kötü hareketler vardır. Bir faul olursa, hakem kart gösterebilir veya ceza verebilir. Hakemler kurallara uymayan oyuncuları cezalandırabilir.

Türkiye’de ve Dünyada Futsal

Ülkemizde FIFA’ya bağlı salon futbolu milli takımının kurulması nispeten yeni bir olaydır. Türkiye 2005’ten beri milli futsal takımıyla uluslararası arenada yarışıyor. Türkiye’de az sayıda profesyonel salon futbolcusu olduğu için Benelüks’ten oyuncu ithal etmek zorunda kalıyoruz.

Türkiye’den bir futbolcu olan Ümit Davala, Türkiye’nin milli takımının oynadığı ilk futsal maçının kaptanıydı. Romanya’ya karşı oynadığımız maçı kaybetmemize rağmen, üç golümüz ülke adına bir ilkti. Türkiye’nin en büyük futsal zaferi 2007’deydi. Türkiye, Arnavutluk’u 6-3 mağlup etti. Hırvatistan’da 2012 Avrupa Şampiyonası’nı kazanan Türk Milli Takımı, uluslararası arenada mücadele etmeye devam ediyor. 2015 yılından bu yana Türk Milli Takımı’nın teknik direktörlüğünü yapan Sercan Görgülü de Türk vatandaşıdır.

Brezilya, İspanya ve İtalya bu sporda en başarılı ülkeler arasında yer alıyor. 2012 yılına kadar düzenlenen şampiyonalarda da en çok madalyayı Brezilya kazandı. İspanya 6 madalya ile ikinci, İtalya 3 madalya ile onu takip ediyor.

Skechers ayrıca salon futbolu için ihtiyacınız olan spor ekipmanlarını da sunar. Rahat giyim ve ayakkabı modelleri maksimum performans ile işinizi en iyi şekilde yapmanızı sağlayacaktır. Skechers geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Şimdi sipariş verin ve sporda en iyi halinizi gösterin! Vakit kaybetmeden hemen alışveriş yapın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir