Gece Spor Yapmak Zararlı mı?

Aynı soru, yeni bir spora başlamak veya kendine bir antrenman programı oluşturmak isteyen birçok kişi tarafından sorulur: Egzersiz yapmak için en iyi zaman ne zaman? Aç karnına egzersiz yapmak mümkündür. Geceleri veya yemeksiz yapabilir misin? Yatmadan önce egzersiz yapmak kilo vermenize yardımcı olur. Tüm bu sorular kilo kaybı veya kas kazanımı değil, sağlık bağlamında cevaplanmalıdır. Spor yapmak için en uygun zaman konusunda uzmanlar arasında pek çok farklı görüş var. Bazı uzmanlar sabah sporlarının daha etkili ve doğru olduğuna inanıyor. Ancak diğerleri, akşam veya gece sporlarının eşit derecede faydalı olduğunu düşünüyor. Yatmadan önce egzersiz yapmak sağlığınız ve vücudunuz için iyi midir? Gelin bu soruyu birlikte cevaplayalım.

Spor Yapma Saatleri Nasıl Belirlenmelidir?

Spor tutkunlarının çeşitli hedefleri olabilir. Kilo vermek, kas kütlesi kazanmak, incelmek veya sıkılaşmak isteyebilirler. Tüm spor severler daha fit, daha sağlıklı ve daha enerjik olmak ister. Bu doğrudur, ancak seçilecek en iyi sporlar veya spor yapmak için ideal zaman konusunda kafa karışıklığı olabilir. Herkes için spor yapmak için mükemmel bir zaman yoktur. Bunun nedeni, her insanın farklı bir biyolojik ritmine, günlük temposuna ve sağlık durumuna sahip olmasıdır.

Kilo vermek ve yağınızı azaltmak istiyorsanız sabahları aç karnına egzersiz yapmanız önerilir. Vücuttaki glikojen depoları sabaha boşaltılır, bu nedenle spor için gerekli olan enerji yağ depolarından sağlanır. Spor faaliyeti elbette yemek yemeden yapılabilecek hız ve seviyede yapılmalıdır. Akşam ve gece yapılan spor aktiviteleri, vücudun gevşemesi ve uyku düzeninin düzenlenmesinde oldukça etkilidir. Ayrıca uyku kalitesini de arttırırlar. Akşam sporlarından en iyi şekilde yararlanmak için hem sürelerini hem de tempolarını dikkate almak önemlidir.

Uyku Bozukluğu ve Akşam Sporu Arasındaki İlişki

Uyku sorunları yaygın bir sorundur. Uykusuzluğun nedenleri kişiden kişiye değişebilir. Uykusuzluk, özellikle mevcutsa, altta yatan sağlık sorunlarının bir yan etkisi veya belirtisi olabilir. İnsanlar herhangi bir sağlık sorunu yaşamasalar bile uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, kafein alımı, stres ve kötü alışkanlıklardan kaynaklanabilir.

İyi bir gece uykusu çekmekte zorlanıyorsanız yatmadan önce egzersiz yapmak kötü bir fikir gibi görünebilir. kısmen haklısın Yüksek nabız ve adrenalin ile antrenman yapmayı seviyorsanız, gece spor yaptığınızda uykularınız daha çok kaçabilir. Ardından, “Gece egzersizi faydalı mı?” Cevap “Evet!” Cevap verenler ne diyor? Kaliteli ve verimli bir uyku için önerilen akşam egzersizlerine göz atın.

Vücudunuzu Esnetin, Kaslarınızı Rahatlatın

Ne kadar hızlı yaşarsanız yaşayın, geceleri yorgun olmanız muhtemeldir. Tüm gün bacaklarınızı, kollarınızı ve sırt kaslarınızı kullanmaktan zaten yorgun olabilirsiniz. Aynı kas yorgunluğu uyumanızı da engelleyebilir. Kas yorgunluğunu azaltmak ve vücudu rahatlatmak için, kendinizi rahat ve uykulu hissetmek istiyorsanız gece veya akşam yapılan sporlar tercih edilmelidir.

Yoğun kardiyo, HIIT ve ağırlık çalışmalarınızı sabah saatlerine veya kendinizi daha enerjik hissettiğiniz zamanlara bırakın. Kalp atış hızınızı düşürecek, kaslarınızı gevşetecek ve yükseltmeyecek egzersizler seçmelisiniz. Pilates ve yoga, soğuma egzersizleri kullanarak kaslarınızı esneten düşük tempolu egzersizlerdir. Bu, bedeninizi ve zihninizi rahatlatmanın ve stresten kurtulmanın en iyi yoludur.

Akşam Sporunu Sağlıklı Yaşam Alışkanlıklarıyla Destekleyin

Yorgunsanız ve gözleriniz uykudan kapalıysa, kendinizi gece egzersiz yapmaya zorlamak iyi bir fikir değildir. Günün yorgunluğunu ve stresini hala üzerinizde hissetmiyorsanız ve yatmadan önce biraz rahatlamak istiyorsanız, o zaman hafif tempolu, rahatlatıcı sporlar mükemmel bir çözüm olabilir. Gece sporlarından en iyi şekilde yararlanmak için günlük alışkanlıklarınızı da incelemeniz gerekecektir. Kafein gibi uykusuzluğa neden olabilecek faktörleri sınırlayın, sağlıklı yiyecekler yiyin ve akşam yemeğinden sonra yeterli süre bekleyin.

Doğru Spor Ekipmanlarını ve Kıyafetlerini Tercih Edin

Doğru kıyafet ve ekipman, gece yapacağınız rahatlatıcı sporların etkinliğini en üst düzeye çıkarmanın bir diğer altın kuralıdır. Gece sporları için önerilen egzersizler kasları gevşetmek ve vücudu esnetmek için tasarlandığından, gece sporları sırasında yaralanmalardan kaçınmaya dikkat etmelisiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version