Hentbol Nedir? Hentbol Oyununun Kuralları ve Saha Ölçüleri

Hentbol çok zevkli bir takım sporudur. Ülkemizde çok yaygın değil. Bu spor, takım oyunlarından hoşlanan herkesin mutlaka denemesi gereken bir spordur. Bu içerik size hentbolun tarihi ve kuralları hakkında genel bir bakış sunmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, Spor Sonrası Kas Ağrısı ile ilgili de yazımızı okuyabilirsiniz.

Hentbol Tarihçesi

Hentbol kelimesi, “eltopu” anlamına gelen “hentbol” kelimesinden türetilmiş ve daha sonra Türkçe’ye çevrilmiştir. Hentbol dünyanın en eski oyunlarından biridir. İlk olarak 19. yüzyılın başlarında Danimarka’da bugünkülere çok benzeyen kurallarla oynandı. Hentbol daha sonra tüm Avrupa’da oynandı ve nihayet 1927’de Türkiye’ye ulaştı. 1976 yılında Türkiye Hentbol Federasyonu (THF) kuruldu. Hentbol 150 farklı ülkede oynanmaktadır. Ayrıca dünya çapında lisanslı 8 milyon hentbolcu var.

Hentbol Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?

Hentbol, her biri yedişer oyuncudan oluşan iki takım ve bir kaleci tarafından oynanır. Her takımın beş yedek oyuncusu vardır. Oyun sırasında oyuncu değişikliği ile ilgili herhangi bir kural yoktur. Hentbol sentetik kumaşla kaplıdır. Hentbol kapalı alanda, spor salonlarında oynanır ve 30’ar dakikalık iki devreden oluşur. Kadınlar için devre süresi 25 dakikadır. Yarılar arasındaki mola 10 dakikadır. Hentbol, fiziksel güç gerektiren yoğun bir oyundur. Oyunun amacı, diğer takıma karşı bir gol atmayı içerir. Hentbol elle oynanan basketbol ve futbolun birleşimidir. Kort en az 40 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğinde olmalıdır. Sahada kale çizgileri, dış kale çizgileri, orta çizgi ve yan çizgilerin yanı sıra iki gol vardır.

Hentbol Oyun Kuralları

  • Oyuna başlamak için top havaya atılır.
  • Hentbol topun diz altına değmediği bir oyundur. Kuralı çiğneyen oyuncu iki dakikalığına oyun dışı kalır.
  • Bir oyuncu faul nedeniyle oyundan çıkarıldığında yedek oyuncu kullanılamaz.
  • Top, oyuncu tarafından 3 saniyeye kadar tutulabilir.
  • Diğer oyuncular rakibin tuttuğu topa dokunamazlar ancak oyuncunun attığı topa blok yapabilirler.
  • Penaltı vuruşu yedi metre mesafeden yapılmalıdır.
  • Oyunda iki hakem bulunur.
  • Kalecilerin oyun sırasında hem ayaklarını hem de ellerini kullanmalarına izin verilir. Ancak oyuncular sadece ellerini kullanarak oynayabilirler.
  • Belirli kurallar, savunucuların diğer oyuncularla iletişim kurmasına izin verir.

Hentbol takım çalışması gerektiren bir oyundur. Hentbolda oyuncuların tek başına oynamak yerine birlikte çalışması ve topu pas vermesi istenir. Hentbol, takım çalışmasını ve sporu sevenler için harika bir spordur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir