Kreatin Spordan Önce mi Yoksa Sonra mı Kullanılır?

Kreatin, kişiye uygun olduğunda en iyi şekilde kullanılır. Bu besin egzersizden sonra alınmalıdır. Karbonhidratlarla birlikte almak en iyisidir. Günde bir defada 3 gram kreatin almanız yeterlidir. Yükleme aşamasındaysanız, gün boyunca 3 gram kreatin alınabilir.

Müsabakalarda yarışan sporcuların Kreatin alım saatleri değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sporcular antrenmanlarından önce ve sonra kreatin tüketmelidir. Bunun başlıca nedeni, anında sonuç vermesidir. Kreatinin etkileri 3 gram tüketildikten sonra bir haftaya kadar devam eder.

Kreatin Spordan Önce Mi Sonra Mı Alınmalı?

Kreatinin kullanım amacı kişiden kişiye değişir. Antrenmandan 30 dakika önce kreatin alan bireyler bunu tercih edecektir. İlk kreatin dozu bir karbonhidrat veya protein içeceği ile tüketilmelidir. İkinci doz bu içeceklerle birlikte alınabilir. Egzersizden 30 dakika önce alınan kreatin, kasların enerji harcamasını artırır. Kreatin fosfat doymuş bir yapı oluşturur.

Antrenmandan sonra kreatin tüketen bireyler kas stoklarını yeniler. Kas hücreleri büyür ve hacimleri artar. Seviye, insülin gibi davranan bir büyüme faktörü tarafından maksimum doza yükseltilir. Egzersizden sonra alınan kreatin, kasları hazır hale getirir. Bu dönemde kreatini karbonhidratlarla birlikte tüketmek en iyisidir.

Kreatin Neyle İçilir?

Kreatin en iyi protein veya karbonhidrat içeren bir içecekle tüketilir. Kreatin, spor salonunda yoğun bir şekilde egzersiz yapan kişiler için faydalıdır. Bu madde yavaş aerobik egzersizi etkilemez. Kreatin içeriği yüksek yiyecekler tüketirseniz, takviye herhangi bir ek fayda sağlamayabilir.

Kreatin içeceği hazırlama adımları şunlardır:

  • 3 g kreatin monohidrat hazırlayın. Kreatin monohidrat ek olarak kullanılabilir. Bunun yerine sıvı, nitrat veya etil ester kullanılabilir.
  • Bu karışım 400 ml su ile birleştirilir.
  • Su yerine 400 ml protein shake de kullanabilirsiniz.

Kreatin Kinaz Yüksekliği Ne İfade Eder?

Yüksek kreatin kinaz vücuttaki iskelet ve kalp sistemlerine zarar verebilir. Temel bir hücresel element olan bu madde çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Kandaki kreatin seviyesi yükselirse kas yıkımı artar.

Kas hastalığının tedavisinde etkili olabilecek tek faktör Kreatin Kinaz değildir. Bu nedenle, bir dizi klinik tanı gereklidir. Tanı koymak için vücuttaki troponin veya kreatinin elektrolit seviyesini kontrol etmek önemlidir.

Kreatin Kilo Aldırır Mı?

Özellikle protein içeren bir takviye ile birlikte tüketilirse, kreatinden kilo alımı mümkündür. Ödem, bu kilo artışlarının ana nedenidir. Kreatin, atletik performansı artırmak için kullanılabilecek mükemmel bir besin takviyesidir. Monohidrat formunda bulunur ve proteinin ana yapı taşıdır. Vücudun ihtiyacı olan çok yoğun bir yakıttır.

Kreatin, kas kütlesini arttırdığı kanıtlanmış bir maddedir. Bu da yorgunluğu azaltır. Kilo almak isteyenler bu maddeyi kullanırlarsa olumlu sonuçlar göreceklerdir. Bazı insanlar kreatinin neden olduğu kilo alımını bir yan etki olarak yorumlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir