Masa Tenisi Nasıl Oynanır? Masa Tenisi Kuralları Nelerdir?

Masa tenisi sporu ülkemizde çok sevilmektedir. Top, raket ve masa kullanılarak oynanabilir. Spor, 19. yüzyılın sonlarına doğru İngiltere’de geliştirilmiş ve Amerika Birleşik Devletleri’ne yayılmıştır. Tefe benzeyen ince bir raket ve selüloit benzeri bir top ile oynanır.

Raket topa çarptığında çıkan ses, sporun pinpon olarak adlandırılmasına yol açmıştır. 1902’den beri masa tenisi birliği veya federasyonu kurma girişimleri olmuştur. Ancak 1920’de Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu kurulmuş ve 110’dan fazla ülke federasyonu kabul edilmiştir.

Masa Tenisi Ekipmanları

Masa tenisi ekipmanları nelerdir sırayla bakıyoruz…

Masa Tenisi Masası

Masa tenisi düz, sert bir masa üzerinde oynanan bir spordur. Tablo genellikle yeşil veya mavi renklidir. Masa 274 cm uzunluğunda ve 152 cm genişliğindedir. Masanın yerden yüksekliği 76 cm’dir. Sporcuların masa tenisi müsabakalarında rahat bir şekilde mücadele edebilmeleri için her masanın minimum 6 metre genişliğinde ve 12 metre uzunluğunda olması gerekmektedir. Masa Tenisi masasının ortasındaki filenin enine yüksekliği 15 ile 25 milimetre arasında olmalıdır. Ağ düzenlemesi dediğimiz şey.

Masa Tenisi Topu

Masa tenisi topları selüloit veya benzeri bir plastik malzemeden yapılır. Beyaz veya turuncu olabilirler. Masa tenisi topu küreseldir ve 40 milimetre çapındadır. 2.7 gram ağırlığındadır.

Masa Tenisi Raketi

Raket yapımında kullanılan tüm malzemelerin en az %85’ini ahşap oluşturmalıdır. Raketler genellikle tahtadan yapılır ve kaba kauçuk veya plastikle kaplanır. Raketin topa temas eden kısmı pürüzsüz ve sağlam olmalıdır. Raketin topa temas eden kısmı sağlam ve pürüzsüz olmalıdır.

Masa Tenisi Oyun Kuralları Nelerdir? Masa Tenisi Nasıl Oynanır?

Top file sınırları içinde kalmalıdır. Maç, oyuncuların vardığı anlaşmaya göre üç veya beş set halinde oynanabilir. Raketle topa sadece bir kez vurulur ve top rakibin sahasına gönderilir. Kurallar dahilinde bu eylemi gerçekleştiremeyen oyuncunun rakibine bir puan verilir. Oyun daha sonra yeniden başlatılabilmesi için her noktadan sonra servis edilir. Bir sunucu toplam beş puandan sonra değiştirilir. Seti 21 sayı kazanan oyuncu kazanır. Sona doğru 20-20 berabere kalırsa, servis her sayıyı değiştirir ve rakibine karşı iki sayı atan oyuncu oyunu kazanır. Oyuncular raketleri ve açık avuç içi ile topa vurarak servis atarlar. Sadece servis sırasında top, oyuncunun sahasında sekmeli ve ardından rakibin sahasına gitmelidir.

Masa Tenisi Çiftler Karşılaşması

Her tarafta iki oyuncuyla oynanan çiftler maçlarında servis atacak taraf her zaman masanın sağ yarısındaki oyuncudur. Servis atan oyuncu, topu çapraz olarak masanın karşı yarısına gönderir. Her iki oyuncu da dönüşümlü olarak servis atar.

Masa Tenisi Terimleri

 • Ralli: Topun oyunda kaldığı süre.
 • Top: Oyun esnasında top servis atan oyuncunun elindeyken henüz servis için havaya atılmamış olsa dahi oyundadır. Servis atıldıktan sonra bir rallide let veya sayı kararı verilinceye kadar oyunda sayılır.
 • Let: Puansız bir ralli.
 • Puan: Sonucu sayılan bir ralli.
 • Raket eli: Raketi tutan el.
 • Serbest el: Raketi tutmayan el. Serbest kol, serbest elin koludur.
 • Bir oyuncu, elinde tuttuğu raketle veya raketi tutan elinin bileğinin altındaki kısmıyla topa dokunursa topa vurmuş olur.
 • Bir oyuncu, vurduğu top, rakibin kortuna temas etmeden veya oyun alanını terk etmeden önce rakibinin kıyafetine veya taşıdığı herhangi bir şeye temas ederse, topa blok yapar.
 • Servis atan oyuncu, rallide topa ilk vuran oyuncudur.
 • Alıcı, rallide topa ikinci olarak vuran oyuncudur.
 • Hakem maçı kontrol eden yetkilidir.
 • Masa tenisi maçlarında ayrıca oyundaki durumlarda hakeme yardımcı olan bir yardımcı hakem bulunur.
 • Bir masa tenisçisinin maçlarda ralli başlangıcında giydiği kıyafet ve aksesuarlar, top dışında üzerindeki her şeyi kaplar.
 • Top, file düzeninin masa dışındaki kısmının altından veya üstünden geçerse, aynı zamanda filenin dışına veya üzerinden geçmiş sayılır. Masa uzantısının masa tenisi oyun sahasının iki uç noktasına kadar devam ettiği kabul edilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version