Mbappe aslen nereli, kimdir, kaç yaşında?

Tarihte iz bırakacak en umut verici genç futbolculardan birini öğreneceğiz. Kylian Mbappe, forma giydiği Fransa Milli Takımı ve diğer takımlarda büyük başarılara imza attı. Oynadıkça başarılarını artırmaya devam edecek: Kylian MBappe!

Kylian Mbappé’nin Hayatı

Fransız futbolcu ve teknik direktör Kylian Mbappe, 20 Aralık 1998’de Bondy’de doğdu. Kamerunlu futbol antrenörü olan babası ve Cezayirli hentbolcu annesi eski futbolculardı. Kylian sporcu bir ailede doğdu. Kardeşleri futbolla ilgileniyordu. Kylian, küçük yaşlardan beri futbolla ilgileniyordu. Babası, Kylian’a altı yaşında koçluk yapmaya başladığını belirtti.

Yaşadığı mahalleyi terk edip kaçmak isteyen Kylian, kurtuluşu tutkusu olan futbol oyununda bulacağını biliyordu. Fransa Futbol Federasyonu’nun tanıyacağı kadar ünlü olan genç yıldız, Fransa Futbol Federasyonu’na gelecekteki önemine dair sinyaller verdi.

Monaco’da Bir Yıldız Doğuyor

Kylian Mbappe, Chelsea’nin genç takımında forma giydi. Çocukluğundan beri birçok büyük takımın ilgisini çekmişti. Daha sonra yıldızının yükseleceği Monaco’nun altyapısına katıldı.

Mbappe, bir başka Fransız yıldız olan Thierry Henry’nin Monako rekorunu egale etti. Monako’nun en genç oyuncusuydu ve tarihin en genç golünü attı. 2016 yılında ilk profesyonel sözleşmesini imzaladı ve Monaco ile 3 yıllık sözleşme imzaladı.

Monaco’da forma giydiği dönemde hem ülkenin hem de Avrupa’nın büyük kulüpleri tarafından yakından takip edilen Mbappe’nin takımı, 2017’de Şampiyonlar Ligi’nde yarı finale yükseldi. Mbappe, aynı yıl Fransa Ligue 1 şampiyonluğunu kazandı.

Mbappé ve Paris Saint-Germain Serüveni

Fransa’nın en büyük kulüplerinden biri olan Paris Saint-Germain ile Ağustos 2017’de sözleşme imzalayan Mbappe, ilk sezonda adını dünyaya duyurdu. Mbappe’nin takım arkadaşları da onun hücum ve savunmadaki aktif rolünü takdir ediyor.

Mbappe’nin piyasa değeri ve transfer raporları da dalgalanıyor. İlk yılını Paris kadrosunda kiralık olarak geçiren yıldız, Fransa’nın en pahalı genç futbolcusu ve en maliyetli transferi olarak tarihe geçti. 145 milyon euro ve 35 milyon euro ek harcama yapan yıldız, Fransa’nın en pahalı transferleri arasında ilk beşe girmeyi başardı.

Mbappe Paris Saint-Germain, Neymar Di Maria ve Cavani gibi yıldızların yanında forma giyerek futbolcusunu her geçen gün geliştiriyor. 2018-2019 sezonunda Ligue 1’de Yılın Oyuncusu seçildi. 2018-2019 ve 2019-2020 sezonları ile üç sezon Paris’in kazanan takımında yer almayı başardı. 2019-2020 sezonunda Şampiyonlar Ligi’nde 2. oldu.

Mbappé ve Fransa Milli Takımı

Mbappe, hem Fransız A takımının hem de gençlik milli takımlarının bir üyesiydi. Oynadığı turnuvalarda takımına goller attı. 2016 yılında takımıyla birlikte UEFA 19 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nda kupayı kazanan genç yıldız, 2018’de vitesi yükselterek FIFA Dünya Kupası’nı kaldırdı.

Ödüllere Doymayan Bir Yıldız!

Mbappe ayrıca uluslararası yarışmalarda bir dizi ödül ve birincilik aldı. Bunlar arasında 2017’de Altın Çocuk ödülü, 2018’de FIFA Dünya Kupası’nın En İyi Genç Oyuncu Ödülü ve 2018’de FIFA Dünya Kupası’nın En İyi Genç Oyuncu Ödülü yer alıyor.

2017 ve 2018’de Yılın Fransız Oyuncusu ödülüne layık görüldü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir