Terlemek Kilo Verdirir mi?

Terleyerek kilo veremezsiniz. Terlediğinizde vücut su ve mineralleri dışarı atar. Geçici olarak verilen kilolar birkaç gün içinde geri döner. Kısa sürede meydana gelen ağırlık değişimlerinin çoğundan su ve mineraller sorumludur. Çok fazla terlemek kilo kaybına neden olmaz.

Spor yaparken terlemek kilo vermenize neden olur mu? Isıya bağlı terleme kilo vermede etken midir? Bunlar, kilo vermek isteyenler tarafından sorulan en yaygın sorulardan bazılarıdır. Cevabını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Terleme neden olur?

Terleme son derece normal ve sağlıklıdır. Terleme, sağlıklı bezleri olan herkes için normaldir.

Terleme öncelikle vücut ısısını düşürmek için kullanılır. Çoğunlukla su olan ter cilt yüzeyinden buharlaştığında vücut ısısı doğal olarak düşer.

Egzersiz, kasların çalışması vücuttaki ısıyı arttırdığı için terlemeye neden olur.

Terlemek için kasları çalıştırmak gerekli değildir. Nemli ve sıcak havalarda biz de terleriz. Yine amaç vücut ısısını düzenlemektir.

Terlemek kilo vermeye neden yardımcı olmaz?

Terleme, vücudunuzun su ve mineralleri atmasının normal bir yoludur. Vücudunuz sağlıklı bir iç sıcaklığı korumak için terler.

Her terleme kilo kaybına yol açmaz. Örneğin sıcak güneşin altında veya saunada otururken vücut sıcaklığınızı korumak için terliyorsanız kilo alırsınız. Ne kadar karbonhidrat tükettiğiniz, ne kadar alacağınızı belirleyecektir.

Tek başına terleyerek kilo veremez veya kalori yakamazsınız.

Egzersiz yaparken terlemek kalori yaktırır mı?

Etkili bir antrenman deyince aklınıza terli bir spor salonu kıyafeti ve kızarmış bir yüz antrenmanı gelebilir. Şu gerçeğin farkında olmalısınız: Egzersiz sırasında terlemeniz kilo vereceğiniz anlamına gelmez.

Her insanın vücut yapısı benzersizdir ve terleme miktarı da öyle. Bazı insanlar doğal olarak daha fazla terler çünkü daha aktif bezleri vardır.

Yaktığınız kalorilerin ne kadar ter ürettiğinizle doğru orantılı olduğu doğru değildir. Ayrıca daha fazla terleyen insanların daha az kalori yaktığına inanmak da yanlıştır.

Terlemeden kilo verilir mi?

Terlemeden kilo vermek mümkündür. Kilo vermek için kalori açığı yaratmanız gerekir. Daha az kalori tüketerek veya kalori yakacak faaliyetlerde bulunarak bir açık oluşturabilirsiniz. Bu aktiviteler için terlemenize gerek yok.

Terleyerek kaç kilo verilir?

Terleyerek ne kadar kilo verdiğiniz terleme hızınıza, su alımınıza, mineral içeriğinize ve diyetinizdeki karbonhidrata bağlıdır.

Terlemeye etki eden faktörler nelerdir?

Ter üreten bezlerin aktivite düzeyi gibi diğer faktörler de terleme miktarını etkileyebilir:

  • Vücut ölçüsü: Daha büyük vücutlara sahip kişiler daha çok terler çünkü vücut yüzeyleri daha büyüktür ve soğutulmaya ihtiyaç duyarlar.
  • Yaş: Yaşlandıkça vücudun ısıya toleransı azalabilir. Yaşlandıkça terleme düzeniniz değişebilir.
  • Kas kütlesi: Kas kütlesi tarafından yağdan daha fazla ısı üretilir. Daha fazla kas kütlesine sahip bir kişi, aynı ağırlıktaki diğer iki kişiden daha fazla terleyecektir çünkü vücudu daha fazla ısı üretir.
  • Sağlık Durumu: Hormonal dalgalanmalar, grip ve anksiyete gibi faktörler de terleme miktarını etkileyebilir.

Daha fazla kalori yakmak için ne yapmalı?

Kilo vermek ve daha fazla kalori yakmak istiyorsanız yoğunluğunuzu ve sıklığınızı artırmanız gerekir. Kilo vermeniz ne kadar kolaysa, egzersizleriniz o kadar yoğun ve daha fazla kalori yakar.

Terletmeyen aktivitelerin bile kalori yakabileceğini unutmayın. Kışın soğukta yüzmek, ağırlık kaldırmak veya egzersiz yapmak sizi terletmez ama kalori yakmanıza yardımcı olabilir.

Sağlıklı yetişkinler kalori yakmak için haftada beş kez 30 dakikalık orta yoğunlukta antrenman yapmalıdır. Yapabileceğiniz egzersizler arasında koşu veya tempolu yürüyüş yer alır. Ayrıca ağırlık kaldırabilir, kardiyo egzersizleri yapabilir ve vücut ağırlığınızı kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak: Terleme her zaman kalori yaktığınız veya kilo verdiğiniz anlamına gelmez. Terleme yağ yakmaz. Bir kişinin ne kadar formda olduğunu gösteren terleme miktarı değildir. Kilo vermek istiyorsanız egzersizlerinizi yoğunlaştırmaya odaklanmalısınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir