Ekstrem sporlar nelerdir?

Ekstrem sporlar, yüksek riskli olarak algılanan faaliyetlerdir. Bu faaliyetler genellikle yüksek hızlar, yüksek irtifalar, yoğun egzersiz ve son derece özel teçhizatla ilişkilendirilir.

Ayrıca, Aletli Pilates Faydaları ile ilgili de yazımızı okuyabilirsiniz. Hatta orada Fitness’a Ne Zaman Başlamalı olduğunuzu da fark edeceksiniz.

Ekstrem spor tanımı ve kökeni

Ekstrem sporun net bir tanımı yoktur ve kökeni bilinmemektedir. 1990’larda popülerlik kazandı. “Ekstrem sporlar” terimi çok çeşitli aktiviteleri tanımlamak için kullanılsa da, hangi sporun ekstrem olarak kabul edilmesi gerektiği konusunda hala tartışmalar var. Ekstrem sporların çoğu bazı özellikleri paylaşır.

Ekstrem sporlar sadece gençler için değildir. Genellikle ortalamadan daha genç bir kitleyi hedeflerler. Ekstrem sporlar genellikle okullar tarafından onaylanmaz. Ekstrem sporlar, diğer sporlardan daha yalnız olma eğilimindedir. Buna ek olarak, birçok acemi ekstrem sporcu, bir koçun rehberliği olmadan zanaatları üzerinde çalışır. Medya tarafından sınıflandırılan ekstrem sporlar, daha öngörülemeyen değişkenler içerdikleri için geleneksel sporlardan farklıdır.

Ekstrem sporlar sıra dışıdır çünkü risk etkenleri kesin sonuçlarla hesaplanamaz

Genellikle aşırı faaliyetler, doğal olan değişkenleri içerir. Çevresel değişkenler, rüzgar, su ve dağlar gibi arazi ve hava durumu ile ilgili olabilir. Bu doğal olaylar bizim kontrolümüz altında değildir ve bu nedenle sonucu etkiler.

Ekstrem spor yapmanın faydaları

Pek çok insanın böyle bir konuyu araştırması pek olası değildir. Bunun çok önemli bir soru olduğunu düşünüyoruz.

Ekstrem sporların popülaritesi artmaya devam ediyor. Dağ bisikleti, yamaç paraşütü ve snowboard, her yıl artan sayıda insanı çeken aktivitelerdir. Basketbol ve dağ bisikleti gibi diğer geleneksel yan faaliyetler azaldı. Bunun nedenleri, insanların artan adrenalin arzusu ve ekstrem sporların hem fiziksel hem de zihinsel sağlıklarına sağladığı faydalar gibi faktörlerin bir kombinasyonu olabilir.

Ekstrem sporun faydaları şunlardır:

1. Stres töleransınızı geliştirin

Ekstrem sporlar zihinsel ve fiziksel sınırlarınızı test edebilir. Bu olduğunda, cesaretinizin kırılması kolaydır. Ancak bu tehlikeli hatalara yol açabilir. Uçaktan atlayabilen insanlar düzenli olarak beyin kimyalarını değiştirirler. Daha sakin olacak ve stresli durumlarda odaklanabileceksiniz. Ekstrem sporlar ise tüm hayatınızı fethedebilir.

2. Kaygı yönetimi becerilerinizi geliştirin

Korku nedeniyle kendinizi zayıf mı hissediyorsunuz? Ekstrem spor meraklıları korkuyu keyifli bir deneyime dönüştürebilir. Uçaktan atlamak gibi yeni bir şey yapmaktan korkmayan pek çok insan olması muhtemel değildir. Bunları yaparak ve ne kadar güvende olduğunuzu görerek korkunuzu azaltabilirsiniz. Meditasyon ve diğer başa çıkma stratejilerini de kendi yararınıza kullanabilirsiniz.

3. Farklı kasları çalıştırın

Hepimiz ihtiyacımız olan kasları hedef alan egzersizler yaparız. Normalde yaptığınızdan farklı bir şey yaptığınızda ağrınızın arttığını fark edebilirsiniz. Ya yeni bir kas grubunu çalıştırıyorsunuz ya da kaslarınızı alışılmadık bir şekilde zorluyorsunuz. Bu acı verici olabilir, ancak fiziksel sağlığınız için de iyidir. Genel sağlığınızı iyileştirecek diğer kaslar üzerinde çalışmaya başlayacaksınız.

4. Alçakgönüllülük kazanın

Kariyerinizde ve yaşamınızda ilerleyebileceğinizi düşünmek pervasızlık gibi görünüyor. Gerçek şu ki, alçakgönüllülük çok önemli bir özelliktir. Bizi başkalarına karşı daha insancıl yapar ve olumsuz yargılardan kaçınmaya yardımcı olur. Ekstrem sporlarda mükemmel ya da ölümsüz olmadığınızı kabul etmelisiniz. Hayatta kalmak için, ölümlü olduğunuzun farkında olmanız ve güvenlik donanımını doğru şekilde kullanmayı öğrenmeniz gerekir. Ayrıca eğitmeninizi dinlemeye istekli olmalısınız. 2009’da yapılan bir araştırmaya göre, bu faktörlerin tümü daha fazla tevazu ile ilişkilendirildi.

5. Öz Güveninizi artırın

Ekstrem sporlar zorlu fiziksel zorluklarla yüzleşmenizi gerektirir. Sonuçta bir dağa tırmanmak kolay değil. Bu zorlukları tamamlayabilirseniz, ödülünüz parasal olmaktan daha fazlası olacaktır. Araştırmaya göre ekstrem sporlar, yüksek özgüvenle güçlü bir şekilde bağlantılı. Düşündüğünüzde, bu kadar zor bir görevi tamamlamak gurur duyulacak bir şey olmalı. Kendine güven hayatın her alanında önemlidir. Aşırı egzersiz, zorlukların üstesinden gelebilenler için iyi bir fikir olabilir.

6. Yüksek kalori yakmak

Ekstrem sporlar, fiziksel zindeliğinizi geliştirmenin en iyi yolu olabilir. Ayrıca standart egzersiz rutinlerinden daha eğlenceli olabilirler. Örneğin kaykay, saatte 500 kalori yakmanın mükemmel bir yoludur. Kaykayınız üzerinde hareketler yaparken farklı yüzeyler üzerinde çalışarak en iyi sonuçları elde edeceksiniz.

7. Dengeyi artırın

Ekstrem sporların çoğu, dengesi iyi olanlara bile yardımcı olabilir. Doğası gereği sakarsanız veya dengenizi etkileyen bir rahatsızlığınız varsa ekstrem bir spora başlamanız önerilmez. Düz zeminde kaymak kadar basit ve anlaşılır bir şey bile vücudunuzu daha dengeli olmaya zorlar. Bisiklete binmeyi öğrenmeye benzer. Birkaç kez düşebilirsin ama sonunda vücudun yeni gereksinimlere uyum sağlayacaktır.

8. Sosyal etkileşim sağlayın

İnsanlar doğası gereği sosyal yaratıklardır. İçedönükler bile başkalarıyla iyi ilişki kurabilmek için belirli bir derecede sosyalleşmeye ihtiyaç duyar. Sosyalleşmenin bilişsel işlev için çok önemli olduğu gösterilmiştir. Çoğu diğer insanları içerdiğinden, ekstrem sporlar da bu alanda övülür. Arkadaşlarınızla kaykay yapmak veya uçaktan atlamak gibi bir şey yapmanız muhtemeldir. Aranızdaki bağı güçlendirecek ve size birçok sosyal fayda sağlayacaktır.

Ekstrem doğa sporları nelerdir?

  • Yamaç paraşütü
  • Kanyoning
  • Hiking
  • Serbest dalış
  • Kayak
  • Snowboard

Başlamadan önce bir ekstrem sporu bir profesyonelle denemenizi öneririz. Adrenalininizi yükseltecek çok çeşitli macera sporları arasından seçim yapabilirsiniz!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir