Her Gün Spor Yapılır Mı?

Spor çok geniş bir kavramdır ve tanımlanması zor olabilir. Örneğin, belirli bir hızda yürümek bir spor şeklidir. Spor önemlidir ama dinlenme, beslenme, uyku ve spor yaptığınız süre de önemlidir. Spot kapasitesi yaş, kilo ve cinsiyet gibi değişkenlerden etkilenir. Özellikle spora yeni başlayanlar “Her gün spor yapılabilir mi?” sorusunu sorur. Peki, her gün spor yapılır mı?

Spora yeni başlayan insanlar için ne beklediklerini tanımlamak önemlidir. Profesyonel sporcu olmak ya da sağlıklı bir vücuda sahip olmak gibi farklı amaçlara ulaşmak için spor yapılabilir. Ne istediğinize karar verdikten sonra spor koçları, diyetisyenler ve spor eğitmenleri gibi uzmanlara danışmak en doğrusudur. Bu sayede normal spor hayatınıza dahil edebilir ve sakatlık gibi sağlık sorunlarıyla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Her gün spor yapmak doğru mu?

Mental olarak hazır bireyler, verimli ve sağlıklı sporları daha iyi yapabilirler. Rutininizi bozmadan, kendinizi egzersiz yapmaya zorlamadan sporu günlük yaşamınıza eklemelisiniz. Kendinizi motive ve hazır hissettiğinizde sporun faydaları da artar. Herkesin yorgun olduğu ve kendini iyi hissetmediği günler olacaktır. Böyle günlerde spora ara vermekte bir sakınca yoktur. Uzmanlar sıklıkla dinlenmenin spor kadar önemli olduğunu söylerler. Kaslar öncelikle dinlenme dönemlerinde gelişir. Sporu yıllarca sürdürmek için küçük ama kararlı adımlar atarak kendinizi motive etmek, bu küçük ama kararlı adımları attığınız zaman daha kolay oluyor. Günlük hayatınızı aksatmadan küçük adımlar atarsanız sporu daha kolay benimseyebilirsiniz.

Her gün spor yapmak zararlı mı?

Düzenli olarak spor yapmaya başlamadan önce vücudunuzu tanımanız önemlidir. Kişinin belirli sporları yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu varsa bunu öğrenmesi önemlidir. Spor o kadar geniş bir kavram ki herkese uygun programlar tasarlanabiliyor. Günlük yapıldığında, düşük yoğunluklu sporlar sorun olmaz. Bu sporlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Yürüme
 • Hafif tempoda koşu
 • Bisiklet sürme
 • Yüzme
 • İp atlama
 • Müzik eşliğinde tempolu dans
 • Aerobik egzersiz

Profesyoneller, her gün ağırlık kaldırma gibi yoğun egzersizler yapmanızı önermez. Yoğun egzersizler vücutta fiziksel zorlanmaya ve strese neden olabilir. Dikkate alınması gereken bir diğer faktör de süredir. Bir spora başlamadan önce, egzersizin süresini ve türünü kontrol etmek önemlidir. Kişi vücudunun tepkilerini gözlemleyerek kendini tanıyabilir.

Her gün spor yapmak kasları eritir mi?

Uzmanlar, günlük sporların en büyük olumsuz etkisinin yaralanma riskinin artması olduğunu söylüyor. Vücudunuza iyileşmesi için zaman vermelisiniz. Dinlenme döneminde vücut egzersizden kurtulur ve kas gelişimi aşamasına girer. Günlük sporun kasları eriteceği ifadesi yanlıştır. Bu sadece geliştirme sürecini yavaşlatabilir. Sporun bir zorlamaya dönüşmemesi önemlidir. Sporun psikolojik faydaları, sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmenize yardımcı olmak için fiziksel faydalar kadar önemli olabilir. Sporu değerlendirirken bu yönü gözden kaçırmamak gerekir.

Isınma egzersizleri, sporun asla unutmamanız gereken bir diğer önemli yönüdür. Herhangi bir spora başlamadan önce ısınmak önemlidir. Aksi takdirde kas krampları, sağlık sorunları ve hatta yaralanmalar yaşayabilirsiniz. Herhangi bir spora başlamadan önce koşu ve yürüyüş gibi düşük yoğunluklu aktivitelerle ısınmanız önerilir. Isınma sonrasında vücudu daha kuvvetli egzersizlere hazırlamak için esneme hareketleri yapılır. Vücudu ısıtmak, esnetmek ve güçlendirmek koordinasyonu ve kondisyonu iyileştirir. Egzersizden sonra gerinmeniz ve soğumanız önerilir. Bu, kaslarda biriken laktik asidi ortadan kaldıracaktır. Kas ağrısını önleyebilirsiniz.

Gün içinde spor ne zaman yapılmalı?

Farklı zamanlarda spor yapılabilir. Her gün yaptıklarınıza göre plan yapın. Kendinizi zinde ve sağlıklı hissettiğinizde, egzersiz yapmak daha kolay olacaktır. Araştırmalara göre uyandıktan sonra ve kahvaltıdan önce yapılan kardiyo daha fazla yağ kaybına neden olur. Bunun daha fazla kalori yaktığı bulunmuştur. Tempoya alışkın değilseniz, vücudunuzu yormayın. Temponun süreleri ve yoğunlukları kademeli olarak artırılabilir. Biyolojik saatinizi düşünmek, spor yaptığınız günün saatinden daha önemlidir. Gün içerisinde en hazır olduğunuz anlarda spor yapmak daha faydalı olabilir. Uzmanlar spordan önce veya sonra yemek yemeyi önermezler. Uzmanlar, egzersizden 1-2 saat önce ve sonra ağır yemeklerden kaçınılmasını öneriyor.

Haftada kaç gün spor yapılmalı?

Haftada kaç gün ve antrenman ne kadar sürer sorusunun cevabı kişiden kişiye değişebilir. Cevaplar spora göre değişebilir. Örneğin profesyonel sporcular haftada 6 gün antrenman yapıp 1 gün dinlenebilirler. Bu yoğun çalışmalar uzmanların gözetim ve rehberliğinde yürütülmektedir. Sağlıklı olmak istiyorsanız haftada 3-4 kez spor yapmanız yeterli. Dinlenmenizi bölmemeniz ve spor günlerinin birbirini takip etmemesi önemlidir. Düzenli egzersizin birçok faydası vardır:

 • Uyku düzenini sağlaması
 • Uykunun kalitesini arttırması
 • Bağırsakların sağlığını desteklemesi
 • Uzun bir hayat için pozitif etki etmesi
 • Zihinsel sağlığı desteklemesi
 • Kalbi düzenli çalıştırması
 • Hareket enerjisini arttırması
 • Stresi azaltması
 • Vücuda esneklik kazandırması

Kilo vermek için evde kaç günde bir spor yapılmalı?

Uzmanlara göre sağlıklı bir şekilde kilo vermek için haftada 3-4 kez düzenli egzersiz yapmak önemlidir. Süre iş miktarına göre değişebilir. Kilo vermede birincil amaç yağ yakmak. Bunun için bir egzersiz programı geliştirmeniz gerekecektir. Plank, mekik, şınav gibi herhangi bir alet gerektirmeyen egzersizler evde spor yapmak için idealdir. Ayrıca ekipman kullanarak ağırlık kaldırma, ip atlama, pilates malzemesi, koşu bandı ve esnek bantlar kullanmayı da dahil edebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version